logo
image 01
image 02
image 03
solgt
Havnevej 49C, 4500 Nykøbing Sj
Moderne husbåd på områdets bedste kajplads - malerisk udsigt til fuglereservat og Isefjorden
På Havnevej 49C finder man denne fantastiske, men noget utraditionelle bolig, en helt særlig husbåd fra Waterliving. I modsætning til de fleste husbåde, er den bygget som bolig på vandet, og ikke en båd, som er ombygget til bolig. Dette kommer i særdeleshed til udtryk i indretningen, materialevalget, komforten, planløsningen, interiør, mv.
Båden sejlede ud af værftet tilbage i 2006 og er isoleret efter daværende forhold - dvs. bedre end de fleste husbåde. Herudover er der gulvvarme og båden opvarmes med centralvarme via en varmepumpe - som man kender det fra moderne huse.
Her er 160 m2 fordelt på stueplan og 1 sal. Her er ingen skråvægge samt en god lofthøjde og masser af lys fra de mange store vinduer. Dette er med til at gøre, at man får maksimal udbytte af omgivelserne og udsigten, uanset hvilket rum man befinder sig i.
Der er adskillige udgange til terrasser, der omkranser boligen.
Boligen har tre gode værelser samt stort køkken alrum, smuk hall samt to badeværelser. Der er koblet el, offentlig vand og kloak til båden, samt fibernet.
Boligen er registeret skibsregisteret og er derfor flytbar, såfremt køber ønsker dette.
Som brugsret til havnepladsen findes her to parkeringspladser, samt lille bådhus/udhus og et fællesareal med mulighed for grill og bålplads. Her er bænke mv. og må kun benyttes af områdets havepladslejere med i alt 8 husbåde. Her er et godt sammenhold husbådsejerne imellem med både sociale aktiviteter og praktisk hjælp til hinanden.
Liebhaverboliger finder du hos ejendomsmægler Pernille Sams. Vi sælger liebhaveri i særklasse.
Ejendomsmægler Pernille Sams